Meklējot tiramisu
Nekad mūžā nebiju ēdis tiramisu. Nekad neesmu bijis Itālijā un vietējos restorānos tā cena nobiedētu pat biezos, un starp citu uz tiem nemaz neeju. Redzot šos savus trūkumus nolēmu ķerties vērsim pie ragiem uzreiz un pamatīgi – itaļu deserta spilgtākais pārstāvis. Apzināti nesaku klasiskais itāļu ēdiens, jo tā vēsture ir miglā tīta un leģendām apvīta.
Sieviešu žurnālos to gatavo daudzas un zināju ka tur ir vajadzīgs Mascarpones un īpaši gareni cepumi, ko visi sauc par „dāmu pirkstiņiem.” Par to kā abas šīs lietas garšo man nebija ne mazākās jausmas. Mascarpones siers okey, ļoti krēmīgs, viegls, jauns siers, kurš gatavots no govs piena, smalkākiem gadījumiem no bifeļa, kārtīgi uzsildīts, pievienota citronu sula, lai sāktos tas siera taisīšanās process. Tā kā tas ir tik lielu tauku saturu (>50%), to pārsvarā izmanto dažādos saldajos. Bet tie saucamie „dāmu pirkstiņi.” Nezinu gan kura dāma gribētu sev tādus pirkstiņus, un kurš džeks būtni ar tādiem pirkstiem sauktu par dāmu. Un tos cepumus nemaz nesauc par „dāmu pirkstiņiem.” Tiem ir smalks itāļu vārds – savoiardi. „No Savojas“, ja gribat izteikties latviski.
Meklējot tiramisu centīgāk, noskaidroju, ka tulkojumā no itāļu valodas šo desertu vajadzētu saukt – „pacel mani,” jo tā sastāvā ir expresso un diezgan daudz cukura. Dažas leģendas gan stāsta ka tam pacel mani ir kaut kāds sakars ar vīriešu attiecīgo vietu pacelšanu. Bez šī enerģijas lādiņa tiramisu ir vajadzīgs olas dzeltenums, putukrējums un Marsalas vīns. Izrādās ka pēdējo nemaz nespēju iegādāties (vainīgs, varbūt pienācīgi ilgi nemeklēju), tāpēc nācās atkāpties no domas pagatavot klasisku tiramisu. Starp citu olas dzeltenums kopā ar Marsalas vīnu saucas par kādu citu itāļu desertu – zabaglione.
Cik pavāru, tik tiramisu būtu pārspīlēti, bet Marsalas vīnu aizstāj gan ar Amaretto, konjaku, viskiju, rumu. Putukrējuma vietā liek olas baltumu. Olu dzeltenuma vietā olu liķieri. Savoiardi vietā mīkstas piparkūkas. Droši vien vēl ir neskaitāmi varianti, jo tiramisu savā īsajā vēsturē ir kļuvis slavens ne tikai Trevizo, bet visā Itālijā un pasaulē. Katrs sevis cienošs restorāns savā desertu ēdienkartē iekļauj tiramisu vai kādu no variācijām par to.
Lai arī savu tiramisu gatavoju ar mīlestību (kuļot ar rokām), kas kā runā ir tomēr galvenā sastāvdaļa, tik un tā tam ir kur piesieties un nāksies atkārtot. Pirmkārt jau trauks. Man viss sanāca tik daudz, ka mājās vairs nebija trauku kurā to iestelēt. Tiramisu gatavo, vai nu kā lielu kūku, vai arī uzreiz deserta traukos kā porcijas, bet tā ka tas ir jātur leduskapī un man nav speciālu desertu saldējamā iekārta, tad es izšķīros pa labu produktu uzglabāšanas traukiem. Ērti ledusskapī, nesmuki un tizli ēdot. Otrkārt, tiramisu ir jākūst mutē. „Dāmu pirkstiņu” trausluma un expreso uzsūkšanas spējas nobaidīts, tos esmu pārlieku saudzīgi apstrādājis stiprajā kafijā, kā arī nevajadzīgi pievienoju konjaku. Tie nav gandrīz izjukuši un var just alkoholu.
Starp citu, es savu gatavoju pēc Ivetas Galējas vienkārši gatavojamā tiramisu receptes, bet klasisku itāļu variantu ar zabaglione mērci un bildēm varat atrast itāļu pavāres Annas Marijas Volpi mājas lapā.
es ieteiktu neklausīt Ivetu Galēju, un konjaku pievienot kafijai, nevis tam krēmam, tad ir gardi un krēms nav tik šķidrs. + es krēmā lieku vēl arī sadrupinātas mandeles. Man personīgi arī tās kakao pulveris nu tā, tāpēc izvēlos sarīvētu šokolādi. Gaumes lieta, protams.
Es jau biju tik daudz par tiramisu salasījies un recepšu variantus redzējis ka man vajadzēja pie kā pieturēties. Konjaks bija klāt kafijai, un tas deva biskvītam nevajadzīgo garšu, varbūt par daudz pieliku. Krēma šķidruman jau droši vien arī lielāka mīla (kulšana) palīdzētu, bet centos pieturēties pie klasiskās receptes, tikai Galēju izmantoju putukrējums, olu baltums samainīšanā.
ja jau katram sava recepte, tad man ITALIJA :) italietes iemacija, ka tiramisu taisa bez nekadiem tur putkrejumiem un olu baltumiem. Izmato tikai mascarponi un olu dzeltenumsu. Labāk izmantot lauku vai laimigi augušo vistu olas.
un garīshgaaks tiramisu ir tieshi otrajaa ritā, kartigi ievilcies
Es taisu pēc šīs receptes: http://allrecipes.com/Recipe/Classic-Tiramisu/Detail.aspx , vienīgi man parasti krēms iziet vairāk nekā receptē paredzēts :)
Krāmēju parastā taisntūra stikla/plastmasas traukā. Ja ir vēlme to celt laukā, tad var ieklāt visparastāko celofāna maisiņu. pārkaisu ar kakao (ar sietiņu), vāku virsū un uz nakti ledusskapī. Ja labs saldais krējums un +/- pareizas proporcijas, tad masa būs visai saturīga – nejuks.
No pāri palikušajiem olu baltumiem var uzcept bezē :)
Es taisu pēc receptes tieši no Itālijas, tā kā gatavo tiramisu mana itāļu draudzene un viņas ģimene.
Vajadzēs:
paku dāmu pirkstiņu;
3 ēdamkarotes cukura;
250 g maskarpones (es parasti ņemu vienu mazo kastīti, nezinu cik tur grami)
3 olas;
kafiju
kakao
(ja grib, var vēl vienu mazo paciņu saldā krējuma)
1)Sadala olu dzeltenumus vienā trauciņā un baltumus otrā. Baltumus ieliek ledusskapī.
2)Dzeltenumus saputo līdz gaisīgi un paliek stipri gaišākā krāsā
3)Dzeltnumiem pieliek maskarpones, samaisa līdz nav kunkuļu, pieliek cukuru
4)sakuļ dzeltenumus. Vislabāk ar mikseri uz vislielāko ātrumu, ievērot putošanas virzienu, lai tie “neatritinās vaļā” (nezinu vai būtiski, bet tā man mācīja)
5)Dzeltenumos uzmanīgi pieliek baltumus, maisa ar karoti, putot vairs nedrīkst
6)ja grib saldo krējumu klāt, tad saputo to un pieliek klāt pie jau gatavā maisījuma
7)dāmu pirkstiņus ar ne-cukuraino pusi iemērcē atdzesētā kafijā, bet tikai drusku, lai nejūk laukā, tad apgriež otrādi un liek traukā, kārto vienmērīgi visā traukā
8)nākamajā slānī uzliek putoto masu, atkārto līdz trauks pilns
Kad viss gatavs, uzmanīgi caur sietiņu sijā kakao virsū uz pēdējā krēma slāņa. Tas piešķirs papildus garšu. Ja grib, kafijai arī var pieliet kādu konjaku vai liķieri vai dajebkādu citu alkoholu. Tā kā nedzeru, šajā jautājumā nemācēšu nokomentēt. Ieliek pa nakti ledusskapī, ir ēdams no rīta.
Vislabāk ir likt lielākās trapecveida kastītēs kā keksa cepamajos traukos, Maximā un RIMI tādus varēja nopirkt, garumā kādi 20 cm, platumā platākajā vietā kā dāmu pirkstiņš, dziļumā kādi 7 cm. Izņemšana rr grūts darbs, jo parasti tiramisu diezgan izjūk.
Pēc šīs receptes, ja neliek iekšā putukrējumu, tad ir divi tādi garenie trauciņi. Ja ieliek, tad vēl sanāk viens vesels lielais apaļais Maximas trauks, kādus tagad par uzlīmītēm var dabūt.
vai nav kļūda pie 4.punkta? manuprāt, ka pie 4.punkta jau ir jāsakuļ baltumi, jo tad sanāk ka tikai jākuļ un jāmaisa visu laiku dzeltenums un par olu baltumu nav īsti zināms, kas ar to ir jādara? Sanāk, ka dzeltenumā ir jāiemaisa nesakulti baltumi.
tas ir jautājums illumine! :)