Jūras katedrāle
„Pagātnes nav. Nav nekā, ko vajadzētu piedot. Mēs sākam dzīvot šodien. Skaties, – viņa teica, pakāpdamies sānus un saņemdama viņu aiz rokas. – Tā ir jūra. Jūra neko nezina par pagātni. Tā ir te. Un nekad mums neprasīs paskaidrojumus. Zvaigznes un mēness ir tepat un joprojām lej pār mums savu gaismu. Zvaigznēm nav nekādas daļas par to, kas būtu varējis būt citādi. Tās ir kopā ar mums un ir laimīgas. Redzi, kā tās spīd? Redzi, kā mirgo? Vai tad tās tā spīdētu, ja raizētos par pagātni? Vai tad nesaceltos vētra, ja Dievs gribētu mūs sodīt? Mēs te esam divi vien, tu un es, bez pagātnes, bez atmiņām, bez vainas, un nav nekā, kas varētu nostāties starp mums… mīļais…”
Es pirms gada biju Barselonā. Nicas akmeņainā pludmale, tīģergarneles pusdienās, un divreiz dienā apreibšana no alus man vairāk ir iespiedusies atmiņā no pagājušā gada ceļojumiem. Bet zīmīgi, ka no Barselonas es visvairāk atceros vienu laukumu ar vecu baznīcu, kurā uzstājās klauni. Tur es gribēju uzturēties ilgi, lai arī tie klauni lika visiem smieties par tādiem pašiem skatītājiem kā es. Un tagad es gribu atkal uz Barselonu. Nevis dēļ klauniem vai tur esošo jauko laiku, bet dēļ Ildefonso Falkoness „Jūras katedrāle.”
Grāmata ir par Barselonu. Par paražām 14. gadsimtā, par likumiem, karaļiem, bruņiniekiem un parastajiem dzimtcilvēkiem. Inkvizīciju un karagājieniem. Bet galvenais grāmatā ir mīlestība. Kāda bagāta dzimtzemnieka mīla uz savu zemi un dēlu, divu svešu jaunekļu draudzība, kas viņus padara par brāļiem, par slepenu kaislīgu pirmo mīlestību un mīlestību neskatoties uz neko. Par mīlestību uz savu pilsētu, brālību un baznīcu.
Grāmata nav tikai veiksmīgs autora vēstures izdomājums, jo lielākā daļa faktu balstās uz reāliem vēstures notikumiem, un pieminētie cilvēki ir ierakstījuši lapas Katalānijas vēsturē. Romāns ir par kāda zēna Arnauva likteni, par viņa piedzimšanu tomēr no īstā tēva, lai arī tā kungs izmantoja pirmās nakts tiesības, par mātes pasaukšanu zīdīt kunga bērnus un viņa pamešanu mēslainē. Par tēva spītu un apņēmību to visu paglābt aizbēgot uz Barselonu, kur nodzīvojot vienu gadu un vienu dienu kļūst par brīvu cilvēku.
Un stāsts ir par Jūras Svētās Marijas baznīcas celšanu, par bastašu brālību, kas uz saviem pleciem bez atlīdzības nesa akmeņus baznīcas celšanai (parasti viņi nodarbojās ar kuģu izkraušanu), par jaunā bastaša Arnauva trīs jūdu paglābšanu baznīcas pagrabā, kad satrakotie pilsētnieki atkal tos nepamatoti apsūdzēja mazu bērnu krustā sišanā vai dievmaizīšu apgānīšanā, ar kuru tā laika kristīgie skaidroja jūdu vēlmi vairot un atkal atdzīvināt Kristus ciešanas. Par jūdu bērnu tēva pateicību nodrošinot tam naudas mijēja arodu un vergu, kurš kļūs par jaunā bagātnieka labāko draugu. Par Barselonas brīnumaino izglābšanu jūras kaujā un karaļa aizbilstamās izprecināšanu Arnauvam Par nelabvēļu meliem un inkvizīcijas uzsūtīšanu.
Vai Jūs zinājāt, ka sievieti, kura bija pieķerta krāpjot savu vīru, pēc karaļa pavēles tika iemūrēta mājā bez durvīm, bet ar vienu logu pa kuru padot ēdienu līdz tās nāvei un tas viss jānodrošina viņas vīram. Ka ja izvarotājs prec savu upuri, tad viņu nesoda. Otrs variants esot bijis, ja viņš dod viņai pūru un atrod citu precinieku. Pie tam sievietei pār to nebija nekādas teikšana, visu noteica tēvs un varmāka. Ka dzimtzemnieki savās mājās nevarēja gatavot vīnu, maizi, un jūdiem vajadzēja atdot savas gultas un skapjus, ja karalis bija pilsētā un viņam to vajadzēja. Un pieminētās pirmās nakts tiesības. Mēs te vēl sūdzamies.
Grāmata ir ļoti bieza. Piecsimts piecdesmit lapaspuses. Bet sarakstīta vienkārši un daži kritiķi pat to izceļ, ka vienkāršā valodā, vienkāršas lietas, bet no sirds. Ne velti Spānijā šī grāmata kļuva par bestselleru un grāmata tika iebalsota kā gada labākā grāmata, saņēmusi neskaitāmas balvas un izdota vairāk kā 32 valstīs.
Šitā grāmata man ir rindā nākamā. Uzreiz pēc Stephen Clarke “Merde Happens”, kurai vēl 1 nodaļa palikusi.
Es gan neesmu tik izvirtis. Nākamā būs Krēslas otrā grāmata.
Un kur paliek Bukovskis un viņa Sievietes?
Rindā, rindā.
Nē, krēslas otro grāmatu mēs speciāli sarunājām neaiztikt. Perfetto uzrakstīta, bet vērtība, vērtība…
“Jūras katedrāle” – aizraujošs romāns. tagad esmu ticis līdz tā vidum – 250.lpp. – un pēkšņi internetā ievēlējos apskatīties uz Jūras katedrāli :) – un nejauši uzgāju šo blogu. kaut arī “Jūras katedrāle” ir “ziepene”, tomēr viusnotaļ izcila lasāmviela. Latviešiem jau tāda iet pie sirds. pilnīgs salīdzinājums ar Jēkabu Janševski un viņa daudzajiem “Jātniekiem”, “Tobago”, “Mežvidus ļaudīm” utt.. un kur nu vēl latviešu mazvērtības komplekss – kā mums patīk sevi salīdzināt ar paverdzinātiem ļaužiem, kādi bija katalānieši – un tad vēl Jūras katedrāle, kas identiska Rīgas domam vai Aglonai. un pāri visam trešaias tēva dēls, kas apprec visskaistāko princesi, ir nabags, bet gudrs un kā Sprīdītis latvju tautu nes saulītē. “Jūras katedrāle” ir katalāniešu nacionalā romantisma vēsturiskais romāns par cildenu, apspiestu, bet spēcīgu un brīvību varošu tautu :) – KATALĀNIEŠU ATMODA IR ARĪ LATVIEŠU ATMODA!!! tikai žēl, ka vieniem pa kājām maisās tie spāņi, bet otriem – krievi :) :) :)
hhhmmmm, skaisti uzraksiits un nokomenteets. ielieku sho graamatu savaa *gribu* sarakstaa. paldies :)