Falenopšu kopšana
Šodien kaprīzo orhideju mazāk prasīgu pārstāvi falenopsi var iegādāties pat pārtikas veikalā. Lai tas ziedētu ir jāzina dažas lietas, bet bieži vien falenopsis skaisti zied tā pat vien un vairākus mēnešus no vietas. Bet lai tas uzziedētu vēlreiz un vēlreiz šīs dažas lietas ir jāievēro. Un ja jums mājās būs trīs četras orhidejas, tad liela iespēja, ka vienmēr kāda no šīm skaistulēm ziedēs.
Pirkšana
Kā lai izvēlas labu falenopsi? Lielākā uzmanība ir jāpievērš saknēm un lapām, jo veikalos jau tie visi skaisti zied. Lapām jābūt tumši zaļām, stingrām un daudz. Bez plankumiem un, protams, kaitēkļiem. Lieliski ja var redzēt jauno sakņu dzinumus vai sakņu galos tādus kā zaļganpelēkus pumpurus, tas liecina par to ka tas aug un noteikti būs labs dzīvotājs. Saknēm ir jābūt nesakaltušām. Uzmanību der pievērst arī ziedam. Ja tā ziedlapas ir stingras, gludas, tad zieds ir nesen atvēries.
Nopirku veikalā ar daudz pumpuriem un skaisti ziedošu falenopsi. Mājās pēc kāda laika visi pumpuri nobira. Kur ir vaina? Straujas pārmaiņas, mitrums, temperatūra, gaisma, caurvējš ir faktori, kas to izraisa. Skaistie ziedi arī droši vien drīz nobirs, ja vien tas kas puķei nepatīk netiks novērsts. Ja vaina nebūs liela, tad augs pielāgosies un pēc kāda laika uzziedēs vēlreiz. Ja sāk dzeltēt virsējās lapas, tad ir lielas problēmas un jāsāk sīkāk pētīt kas tad īsti augam nepatīk.
Novietošana
Kur lai to noliek? Puķkopības grāmatās rakstīts, ka falenopšiem patīk ēnainas vietas. Indonēzijas ēnainās vietas. Pie mums, pēc falenopša domām, ēnaina vieta būs palodze, kuru ziemas laikā saule apspīd vairākas stundas. Vasarā gan ar tādām palodzēm jāpiesargājas un jānoēno, vai augs jānovieto tālāk no tiešiem saules stariem. Neziedēšanas laikā derēs arī mūsu ēnainās palodzes. Pamēģini pēc noziedēšanas uz pāris mēnešiem nolikt tādā, bet līdzko mani dzīvības pazīmes, tā tuvāk saulei. Un nevienai orhidejai nepatīk caurvējš.
Mans falenopsis nezied, ko lai dara? Tam ir vajadzīgs stimuls ziedēšanai. Falenopšiem patīk, ja tos pamēslo, it sevišķi augšanas laikā. Lai veidotos ziedēšanas apstākļi, naktīs ir jābūt aukstākam un dienā siltākam. Novieto tādā vietā, kur dienā labi apspīd saule un naktīs ir vēss.
Pods
Kādā podā likt? Orhideju un falenopšu saknēs notiek svarīgi bioloģiskie procesi, kuriem ir nepieciešama gaisma. Tāpēc ir vērts tos audzēt caurspīdīgos podos. Veikala caurspīdīgos podus var uzlabot, tajos izdurot caurumu, tādejādi palielinot sakņu ventilāciju. Bet falenopsis ļoti nesatrauksies, ja tas ar visu caurspīdīgo podu tiks ievietots skaistākā podā – gan labāk turēsies uz palodzes, gan izdzīs papildus saknes gaismas uztveršanai. Jāņem vērā tikai, lai starp podiem būtu kārtīga atstarpe.
Saknes nāk laukā no poda. Izskatās ka mans augs taisās aizmukt. Saknes, kas nāk laukā no podiņa, noteikti nevar griezt nost, jo tādā veidā falenopša sakņu sistēma tiek pie gaismas.
Pārstādīt vai nepārstādīt? Orhidejām nepatīk, ja aiztiek to saknes, un vienīgais iemesls pārstādīt, ir poda plēšana pušu, slimība, vai sakņu puve. Veikalos falenopšus parasti pārdod kūdras substrātā, kurā ir grūti nodrošināt vajadzīgo mitrumu, tāpēc pārstādot vajadzētu izvēlēties rupjāku substrātu, vai veikalā nopērkamo papildināt ar priežu mizām.
Laistīšana
Cik bieži jālaista? Falenopšus jālaista tad, kad to substrāts ir gandrīz izžuvis. Tā izžūšanas pakāpi noteikt tad arī ir visgrūtākais orhideju kopējam – iesācējam. Vēl jāņem vērā, ka falenopšu saknēm ir ātri jānožūst, tāpēc saknēm nepieciešama laba ventilācija. Labākais laistīšanas veids ir mērcēšana. Uz desmit minūtēm augu ar visu podu pilnībā līdz lapām ievieto ūdeni un pēc tam notecina. Orhidejas ir jālaista no rīta ar istabas temperatūras vai mazliet siltāku ūdeni.
Mitrums
Kā lai nodrošina vajadzīgo mitrumu? Falenopsis ir tropu augs un tam ir vajadzīgs kārtīgs mitrums, kas pie mums nav pats par sevi saprotams. Efektīgs risinājums ir gaisa mitrinātājs, bet var izlīdzēties ar lētākiem un vienkāršākiem variantiem. Novietot augu starp citiem telpaugiem, kuru izdalītais mitrums dos falenopsim vajadzīgo, vai arī ievietot orhideju ar noslēgtu dekoratīvo podu platā ūdens traukā. Tur esošais ūdens iztvaikos un mitrums būs. Jāņem tikai vērā tas, ka orhidejas saknes nedrīkst atrasties ūdenī.
Vai falenopšus drīkst smidzināt? Daudziem telpaugiem patīk, ja tiem pasmidzina uz lapām, bet falenopši nav starp tiem. Ja ūdens iekļūst to augšanas centrā (vieta, kur aug jaunās lapas), tad tas var izraisīt puvi un visa auga bojāeju. Ja tomēr laistot, mērcējot ir aizdomas par ūdens nokļūšanu tur, tas ir jādabū laukā. To var izdarīt ar mitrumu uzsūcošu papīru, to prātīgi ievietojot augšanas centrā.
Ziedēšana
Ko darīt kad falenopsis noziedējis? Ja augs ir veselīgs, lielām lapām, stingrām saknēm ar augošiem galiem, tad nevajag griezt nodziedējušo kātu, jo tas var drīz dot jaunus dzinumus, kur veidosies pumpuri un orhideja uzziedēt vēlreiz, vai arī dāvāt uz tā mazu falenopšu bērniņu. Ja augs ir vājš, tad labāk to nogriezt gandrīz līdz apakšai, lai tas varētu ātrāk saņemt spēkus un gatavoties jaunai ziedēšanai pēc kāda laika.
Labdien!
Sakiet, lūdzu, vai mans fanelopsis iet bojā, ja paliek dzeltenīgas un sažūst apakšējās lapas. No pagājušās vasaras nav arī veidojušās jaunas lapas. Kā laistīšanu izmantoju mērcēšanu, bet reizēm aizmirstas un podiņš paliek vairākas stundas ūdenī – vai tas varētu kaitēt? Daru to apmēram reizi nedēļā. Tagad viņam uz viena kātiņa (ir divi kātiņi, uz kura jau bija ziedi, bet kātiņi nenokalta un plaukst atkal ziedi)ir ziedpumpuri, kuri jau sāk atvērties. Istabas temperatūra man ir šajā ziemā zema – no 14-16 grādiem.
Paldies!
Biruta!
Man arī šobrīd ir nodzeltējušas apakšējās lapas, bet tās ir saistītas ar saknēm, tādēļ vajag aizmirst par to, ka tās būtu ‘jālikvidē’ – viņas pašas nokritīs, ja nebūs dzīvotājas.
Bet, ja lapas (ieskaitot tās, kuras atrodas auga augšdaļā) kļūst mīkstas un dzeltē, nesen izveidojušies tuberīdiji pārmērīgi krunkojas…
Iespējamie iemesli – sakņu puve, ko izraisījusi pārāk bieža laistīšana, pārāk zema temperatūra, sabojājies substrāts, pārāk liels pods.
Risinājums – Izņemt augu no poda, atbrīvot no visām sapuvušajām daļām, izmērcēt pretsēnīšu preparātā (Latvijas apstākļos orhideju mīļi, piemēram, izmanto Citrosepta (greipfrūta sēkliņu ekstrakta) šķīdumu 15 pil. uz 1l ūdens.) un ļaut saknēm nožūt. Pārstādīt labi drenējošā substrātā, jaunā podiņā, kurā pēc lieluma precīzi ietilpst visas saknes (ne lielākā).
Iemācīties laistīt pareizā biežumā un sagādāt augam atbilstošu temperatūru
Mērcēšana, kas ilgst vairākas stundas noteikti nenāks par ļaunu, tad ir ilgāk jāiztur ‘sausuma periods’, lai subtrāts pamatīgi izžūtu. Ja tā ir nedēļa, tad vajag paturēt pusotru nedēļu ;)
Oplaaaa! Orhidejas mīl siltumu!
Labāk tās turēt temp., kas nav zemāka par 18C.
Ja vēlies, lai notiek aktīva ziedēšana, tad dienas un nakts temp. starpībai ir jābūt +/-5 grādi.
Un vēl ieteiktu no maija līdz septembrim atsākt iknedēļas mēslošanu – mēslojumu var iegādāties Depo veikalos, bet ieteiktu tomēr nepažēlot to starpību un iegādāties visu nepieciešamo profesionālajā dārzkopības veikalā – piem. Rīgā uz ģertrūdes ielas ir tāds Kalsnavas veikaliņš. Arī pārdevējas spēs samērā sakarīgi pakonsultēt un izstāstīt kādas ir atšķirības starp subtrātiem, ja domā pārstādīt un mēslojumiem un podiem ;)
Lai veicas!
p.s. Orhidejas vsp ir vienas no izturīgākajiem istabas augiem, kas man ir jebkad bijuši, jo prasa samērā minimālas rūpes, bet tas ir jādara pareizi ;) Lai tās priecētu un turpinātu augt.
Problēmu risināšanas superresruss – http://www.ltn.lv/~estere/PROBLEMASDINGUE.html
Paldies, Signi, par pamācībām un apkopoto informāciju. Tā kā nesen esmu tikusi pie savas orhidejas, tad tas man lieti noderēs…
Par orhidejām (falenopsi) teiek runāts kā par kaprīzu un grūti kopjamu augu, kas manuprāt ir tīrās muļķības. Cīnoties ar bruņutīm manas orhidejas ne tikai zied un plaukst, bet arī gandrīz litru igauņu lētā šnabja izdzērušas. Un nekas.
Manai orhidejai novita ziedu kati?Kapec?
Maniem falenopšiem lapu apakšās un ne tikai tur parādījušās tādas kā gaiši pelēkas pelējumu plēksnes. Vai tā ir slimība un kā ar to cīnīties ?
Man jau gadus piecus ļoti labi auga orhidejas(felenopsi),bet šoziem nezināma iemesla pēc divas orhidejas aktīvi izdzina lapas uz augšu bet apakšējās nodzeltēja un nobira līdz palika tukšs kāts, gaisa saknes vēl izskatās dzīvas,bet poda ir beigtas.Vai ir jēga turēt un gaidīt kad no gaisa saknēm kas izveidosies vai tomēr jāmet prom.Darīju kā visu laiku,mērcēju reizi nedēļā un trešajā reizē pēc divām nedēļām.Varbūt viņas vienkarši noveco,un tas ir dabīgs process.
Vēlētos uzzināt viedokli.
Sveiki, Gribētu uzzināt, kā pareizi griezt savu orhideju (falonopsis)Un kad griezt? Esmu dzirdējis, ka viņas jāgriež 7 posmus no augšas, bet varbūt kļūdos… Viņa visu laiku dzen jaunus ziedus, vecie vēl nav nobiruši, bet jau jauni nāk, varbūt nemaz nevajag viņu griezt?
ko darīt ja falenopsim vīst apakšējās lapas?