Eksotika virtuvē
Liela daļa pavāru un veselīgi dzīvojoši cilvēki skandē, ka pats svarīgākais ēšanā ir lokāla domāšana. Tagad ir kartupeļu laiks un uzturā ir jāēd kartupeļi. Nevis sparģeļi no otra pasaules gala. Tagad ieskābētie kāposti pēc mēneša būs ieguvuši pirmo labumu un tad vakariņās galdā būtu jābūt tiem, nevis mākslīgi izaudzētiem rukolas salātiem. Saulainās rudens dienās līdakām ir lielais bads un ķeras kā trakas. Nekas nevar būt labāks par līdakas kotletēm. Banānus lai ēd mērkaķi, tagad jāēd dzērvenes. Vietējie restorāni galdā ceļ to, kas nogatavojies tepat netālu un interesanti paēst mīļotāji pēc eksotikas dodas uz turieni, kur eksotika ir ikdienas ēdienreize.
Nav nekāds noslēpums, ka zemenes ar putukrējumu parasti vajag nakts vidū tieši tad, kad zemenes nav dabūjamas. Avokado īstajā kondīcijā jābūt veikala plauktos vienmēr un bužulē jābūt pieejamam cauru gadu. Tagad modernās tehnoloģijas zemenēm līdzīgus augļus piedāvā katrā veikalā un tikai Meksikā dzīvojošas vaniļas apputeksnētājas bites darbu veic indonēzieši ar rokām. Taču globalizācijai ir arī savi plusi. Pēc eksotikas virtuvē nav jādodas uz otru pasaules galu, to var iegūt pavisam vienkārši – nopērkot eksotisku ēdienu gatavošanas ierīci.
Vok panna ir vienkāršākais veids. Olu nūdeles, saldā čilī mērce, garneles un mūsu pašu burkāni, sīpoli. Vok pannā pasautē sīpolus, burkānus, pasilda garneles, pievieno mērci, olu nūdeles un pilnai eksotikai vajag vēl tikai irbulīšus. Pie tam šis ēdiens varētu būt viens no efektīgākajiem pareizas ēšanas ziņā, jo ēdiena pagatavošana notiks ātrāk, nekā ēdiena notiesāšana.
Rakletes siers vienkāršu kartupeļu ēšanu pārvērš interesantā kulinārā piedzīvojumā ar rakletes grila palīdzību. Vārīti kartupeļi pārlieti ar kausētu rakletes sieru, piedevās ar marinētiem sīpoliņiem un pipargurķīšiem ir Šveices Alpu ganu ēdiens. Rakletes grils savukārt ir pavisam vienkārša un nedārga iekārta, uz kuras var pasildīt dārzeņus, nedaudz apcept šķiņķi un speciālās lāpstiņās izkausēt rakletes siera šķēles, lai pēc tam pārlietu kartupeļus. Turklāt, grils stāv uz galda! Vai nav feini – omulīgi grilēt, kad ārā sals un putenis! Mazāka eksotika, bet rakletes siers ļoti labi kūst arī uz visparastākās pannas.
Nedaudz tālāka un līdz ar to lielāka eksotika ir radusies Ziemeļāfrikas tuksnešos – tadžina. Iedomājieties paši – ēst sautētu burkānu, kurš ir mīksts un burkāna krāsā, vai tomātu, kas izskatās pēc tomāta, nevis izšķīdis kečupā. Un tas viss tādās interesantās garšvielās kā kurkums, safrāns, koriandrs, fenhelis vai anīss. Tadžinu mājās vajadzētu katram, kas ar virtuves lietām ir uz jūs, jo tadžinā ēdiens vienmēr būs garšīgs, ir jābūt lielam meistaram, lai to piededzinātu un tur ir ļoti daudz iespēju variēt un eksperimentēt. Dažādi gabalos sagriezti dārzeņi ar liellopa, vistas, jēra gabaliņiem vai pat trusi. Plūmes, bumbieri, citrons, banāns, medus un jau pieminētās vai jebkuras citas garšvielas. Ieliec visu tadžinā, pielej nedaudz ūdens un kad gaļa gatava, tad arī viss ir gatavs. Pat jāmaisa nav.
Latvijā var kaut kur nopirkt daudz maz autentisku Tadžīnu un pa kādām naudiņām?
http://www.tadzinas.lv/kur-iegadaties/ un ir gan lielākas dārgākas un mazākas lētākas.
mmmm… rakletes esmu ēdusi vienu, nē, meloju, divas reizes mūžā un pēc Tava ieraksta nevaru sagaidīt trešo. pat zinu, uz kurieni jāuzprasās ciemos. Siekalu pilna mute te. Kā vienmēr.