Ja vienu dienu netiktu ēsta gaļa…
Kāds man tuvs draugs teica, ka tie kas daudz par to runā, tiem ir problēmas. Tiem kuriem nav, tie vienkārši dara un nerunā. Bet es savā patreizējā bībelē „The Non-Runner’s Marathon Trainer” izlasīju gana vērtīgu atziņu, ka sākot gatavoties maratonam, tas ir jāpasaka pēc iespējas vairāk cilvēkiem un tad tev būs lielāka motivācija to paveikt. Tas ir noskriet maratonu, bet šoreiz par ko citu – kas būtu, ja visi amerikāņi atturētos no gaļas ēšanas uz vienu dienu?
Šo pētījumu es izlasīju jau pieminētā Marka Bitmana blogā. Jā, jā viņš bija tas gaļēdājs, kas savā TED lekcijā stāstīja, ka būtu labi gaļas ēšanu samazināt un turpinot šo tēmu viņš stāsta par savu paziņu – nīderlandiešu pretgaļas aktīvistu Niko Koffemanu, kurš ir veicis šo pētījumu. Būtība ir par to, kas notiktu ja visi amerikāņi vienu vai vairākas dienas nedēļā nelietotu uzturā gaļu.
Ja tā būtu viena diena nedēļā, tad tiktu samazināts gāzu izmešu daudzums, kas izraisa siltumnīcas efektu, par 99,6 megatonnām. Tas būtu līdzvērtīgs daudzumam, ko gaisā palaiž 19,2 miljons automobiļu gada laikā, vai arī 46 miljoni lidmašīnas braucienu no Ņujorkas uz Losandželosa un atpakaļ.
Ja tās būtu divas dienas nedēļā, tad samazināt par 199 megatonnām, kam būtu līdzvērtīgs pozitīvais efekts, kā visu, pilnīgi visu, amerikāņu elektropreču apmainīšana pret enerģiju taupošām elektroprecēm.
Ja tās būtu trīs dienas nedēļā, tad uz klimatu tas atstātu tādu pašu iespaidu, kā visu amerikāņu automašīnu apmainīšanu pret Toyota Prius, kas skaitās videi draudzīgākais automobilis tirgū un saražo 3.2 tonnas oglekļa dioksīda gadā. Hammer H3 tai pašā laikā spēj izlaist gaisā 10.2 tonnas.
Ja tās būtu četras dienas nedēļā, tad ieekonomētas megatonnas jau būtu 398,4 un tas būtu līdzvērtīgi ar ASV iekšzemes elektrības, gāzes, naftas un petrolejas patēriņa samazinājumu uz pusi.
Ja tās būtu piecas dienas nedēļā, tad šādu izmešu daudzumu spētu absorbēt 13 biljoni sastādītu koku, kas augtu desmit gadus. Te amerikāņiem nederētu iestādīt vienu koku, bet katram nāktos rakt 43 bedres un iestādīt tik pat koku.
Ja tās būtu sešas dienas nedēļā, tad tādu daudzumu oglekļa dioksīdu ietaupītu atslēdzot visai Amerikai elektrību.
Ja tās būtu septiņas dienas, jeb visi amerikāņi pārtiktu tikai no veģetāras pārtikas, tad tas būt līdzvērtīgi, kā visu automašīnu novākšana no ceļiem.
Aprēķiniem ir izmantoti dažādu pētniecības un statistikas biroju dati, ar kuriem var iepazīties oriģinālajā dokumentā, bet te minēšu dažus interesantākos:
*) ASV dzīvo nedaudz vairāk kā 300 miljoni;
*) vidējais amerikāņu auto nobrauc 20 tūkstošus gadā un gaisā izmet 270 gramus CO2 uz kilometru;
*) vidējais amerikānis gaļu ēd katru dienu;
*) ASV nav reālu siltumnīcas efekta samazināšanas plāna;
Protams es personīgi ar savu gaļas neēšanu vien apkārtējos izsaucu diskusijas par to ka drīz atstiepšu kājas un kā vispār var kaut ko pagatavot bez gaļas. Arī visu Latvijas iedzīvotāju gaļas neēšana neko daudz nemainītu, bet ne jau gribu revolūciju uztaisīt – vienkārši informēju Pats jau arī grēkoju, gan skatos televizorā futbolā un dzeru vairāk kā tūkstotis kilometrus vestu alu, skrienu dārgās sporta ūziņās un nešķiroju atkritumus. Bet pēdējo vajadzētu. Vienīgais kā es varu reāli tam visam palīdzēt ir iestādīt kādu koku – ko šajās brīvdienās arī izveikšu.
Par tiem apkārtējo izsaucieniem- no pieredzes varu teikt, ka tas ātri pāries. Man ar no sākuma daži diskutēja, bet pa šiem gadiem visi ir pieraduši un diskusijas vairs neizraisu :)
Nav jau ka es par to baigi pārdzīvotu, vienīgi tuvinieki aizrāda, ka es kā tāds sludinātājs stāstu par to ko gaļa dara cilvēka zarnās. Man pašam tas viss ir jaunums un liekas, ka tas varētu būt interesanti arī citiem.
Te nesen bija vienā rakstā, ka vecāki bija mēģinājuši bērnu pataisīt par veģetārieti un rezultāts 11 gadiga bērna mugurkauls kā 80 gadigai večai, šos laikam sauks pie tiesas, tā kā visu vajag ar mēru un nepārvērsties par sektantu.
Tur jau droši vien cita problēma, iespējams ka tikai katupeļus devuši ēst, vai citādi vienveidīgu ēdienu. Domāju, ja bērns ēstu tikai gaļu, rezultāts būtu tāds pats. Saviem bērniem neko neliedzu, ja nu vienīgi konfektes visu laiku.
Racionam jābūt tādam, lai visas vajadzīgās vielas būtu – kādā veidā, tas atkarīgs no tā, ko tad īsti lieto. Ja tas būtu veģetārietis, tad tas ir viens un savi vitamīni, ko dod gaļa būtu jāaizvieto no augu valsts ņemtiem labumiem. Māšele man ir “tīrā” veģetāriete un nesūdzas – lai gan es varētu sūdzēties, kad ierodos pie viņas :) it īpašo ja viņa nelieto pienu un vēl dažas labas lietas, bez kā es gandrīz nespēju iztikt :)
Es jau ari partieku no seleriju zupas un tibetas piena sēnes, praktiski nelietojot sāli rezultatā pie 60km nedēļā sākas muskuļos krampji, pie savām zupām gan ēdu gaļu precīzāk speķi, jo lēni skrejot var iztikt ar zāli, bet ja mēģina celt ātrumu 6tad jau vajag visu ko, nu var ēst ķīmiju bet es labāk dodu priekšroku speķim, nu un bez piena prod precizāk kalcija jau nu maratonā galīgs vāks.Labi līdz nākamreizei, bet blogs ir pa tēmu un tavs ceļš ir tieši tads pats kā man bija uz maratonu, es tikai noriskēju skriet maratonu 5 mēnesi pēc treniņu uzsākšanas pēc 28 gadu pārtraukuma un noskrēju bez pāriešanas soļos, tā kā negaidi trīs gadus bet mēģini šogad Kuldīgu un Valmieru jo lasot tavu treniņa aprakstus tu jau to vari aiziet.
Mans pirmais maratons būs Rīgas maratons nākamajā gadā. Neforsēšu, bet Kuldīgas pusmaratona listē jau esmu. Arī Tallinas septembra vidū.
Man jau liekas, ka Signis prātīgu lēmumu pieņēmis – pie maza skriešanas apjoma visai bīstami skriet maratonu. Arī līdz Valmieras maratonam palicis pavisam maz. Ja pa ziemu būs labu kilometrāžu savācis, tad līdz galam gan jau ka tiks un nemaz ne tik sliktā ātrumā.
Ja skries Valmierā starp 4 līdz 5 stundām tad ar Sigņa sagatavotību jau var patreiz.
ar šī brīža sagatavotību labāk neriskēt ….. uz septembri jau droši ka vēl uzlabosies forma, bet kilometrāža tomēr par mazu. Tad jau labāk pagaidīt līdz pavasarim. Pēc sevis zinu, laba kilometrāža ļauj aizmukt no lūzuma maratonā, kas visai sāpīgi ir tieši kājām, kad muskuļi ir smagāki par smagiem.
Es Valmieru noskrēju ar 600km finišā kādu stundu nezināju kur likties ne sēdet ne stāvet, šogad Rigai bija 2200km pie 20km vajadzēja palikt lēnākam jo sāka sāpēt kājas bet nu ap 4 st noskrēju, tā kā domāju lai varētu sasniekt savu iecerēto 3,30 vēl kādi 2000km jānoskrien, galvenais es domāju ka jātiek 80 līdz 100km nedēļā, pāris reizes tiku pāri 100 bet pēc tam bija gaudz jāpūšas to pašu kāju dēl,Bet Signim es domāju vajadzētu mērķi uzlikt Valmieru, bet ne ar lielu ātrumu pietreniņa pēdējās 4 naed 50 līdz 60 km nedēļā, ar dažiem ātruma tr3niņiem
Ei džeki, es trenējos tikai 2,5 mēnešus. Jebkur ir teikts ka maratons ir jātrenējas kā minimums 16 nedēļas lai to noskrietu. Un Ļena ir teikusi, ka gadu jābriest. Es te pirms nedēļas noskrēju pusmaratonu treniņa režīmā un ja man būtu jāskrien vēl tik pat, tad nu nezinu. Neesmu vēl gatavs garīgi, jo fiziski jau cilvēka iespējas ir neizmērojamas. Un vēl es šo visu pasākumu vairāk sliecu uz veselības pusi un reāli redzu tikai vienu variantu kā dabūt tikai 30km klāt nedēļā, īsti vairāk laika man nepietiek visam.
nesatraucies, Signi! Ar laiku tiksi skaidrībā, vai būsi spējīgs un vai to gribi! :) Lai normāli noskrietu maratonu nepieciešama kaut kāda pieredze skriešanā, kad zini, ko Tavs ķermenis grib un kā tas reaģē uz dažādām situācijām, dažādiem apstākļiem.
Katrā gadījumā, ja spēj skriet 120-150 minūtes treniņā jau tagad, tad kādreiz tiksi arī pie sava maratona. Manas domas, ka pašlaik neesi ne fiziski, ne garīgi gatavs, lai neizčakarētu sevi, tāpēc cīnies un treniņi arī norūdīs Tevi.
Lasot šo blogu jau pašam gribās skriet to pašu maratonu, lai gan zinu, ka ceļš ir nemaz ne īsāks kā Tev :)
Normāls treniniņš ir 90 līdz 120min vairāk par 160min nu gan nevajadzētu izņemot sestdienas vai svētdienas garo speciālo pirms maratona, jo kurš ir redzējis bokserus trnējoties 15 raundus, tad jau viņi visi būtu nosisti. bet interesanta detaļa sacensību laiki ir vienmēr par 30- 40sekundem kilometrā labāki nekā treniņā tā kā savas spējas varēsi sākt vērtēt tikai pēc sacensībām, piemēram jauks variants 22. jūnijā pl.11 starts Ozolniekos 10km skrējienam pie sporta nama ir dušas un ģērptuve dalības maksa ap0,50san un šinī reizē var ņemt līdzi groziņu būs neliela ielīgošana, vispār šajos mačos ļoti draudziga un latviska atmosfēra.
Ielīgoju pie Puzes ezera īstajos saulgriežos un dabūju nedēļu pārtraukumu skriešanā. ļoti kaunos par to, bet vakar līstot lietum noskrēju. Man ir doma braukt jūlija sākumā skriet apkārt Vaidavas ezeram.
Laba doma, es ar pa Jāņiem paslimkoju,bet tas nekas.
Te ir links uz tiem mačiem – Sportlat
slinkošana pa Jāņiem, tā ir normāla parādība letiņiem – tajā laikā savas izklaides pie ugunskura un veikaliem, tā kā parasti maz laika skrējieniem. Nav jau nekas patīkams, jo parasti tiek pielikt pie svara, nepieliekot pūles fiziskās aktivitātēs. Gandrīz vai gribās braukt uz kādiem mačiem šajā laikā. Senos laikos bija maratons, ja nekļūdos, Madonas rajonā. Jautri gāja.
[…] nepieciešamā zemes platība varētu dot pārtiku divdesmit veģetāriešiem. Ja iepriekš minēto pētījumu pagriež citā virzienā, tad 10% no amerikāņiem neēdot gaļu no ietaupītās labības varētu […]
Es domāju, ka Signis toč jau var noskrietm, bet tie, kuri grib pirmo maratonu noskriet un grib izbaudīt, neiesaku Valmieru. Ja fiziski cilvēks var noskriet 42km, tad psiholoģiski tie 5 mega apļi nokillo jebkuru jauniņo..