Alpu ganu ēdiens – raklete
Sen senos laikos, kādā vēsā vakarā, kad lopu bars jau bija sadzīti aplokos un ugunskurs iedegts, nogurušie Alpu gani gatavojas vakariņām. Nemanot pēdējais siera ritulis bija nokļuvis karstajām oglēm nepiedodami tuvu un uz klints akmeņiem lēnām sācis kust. Taupīgie gani nav gribējuši to laist postā un sākuši mērcēt tajā nu pat vārītos kartupeļus. Debešķīgā siera garša ātri izplatījās pa visām Alpu ielejām un tā radās brīnišķīgais ēdiens, no tik pat brīnišķīgi kūstošā siera – raklete.
Man šo recepti iemācīja ģimenes draugi, kuri savukārt to bija atveduši no pašas Šveices, kur Valais reģions tiek uzskatīts par rakletes dzimšanas vietu. Tradicionāli šo ēdienu ēd ar vārītiem vai apceptiem kartupeļiem, marinētiem sīpoliem un mazajiem pipargurķīšiem. Raklete tiek uzskatīta par visiemīļotāko šveiciešu nacionālo ēdienu.
Rīgā Raclette siers, kurš tiek gatavots no govs piena, ir bieži vien nopērkams Sky veikalos (sestdien maksāja 9.65 Ls/kg) un esmu redzējis arī Stockmann. Mana rakletes grila manuālī rakstīts, ka bez rakletes sierra šim nolūkam var izmantot arī Appenzeller un Tilsit sierus, bet nevaru komentēt, jo neesmu pārbaudījis. Kartupeļiem arī iesaka smalkas šķirnes, kā Bintje, Charlotte or Raclette, bet ticiet man, derēs jebkuri mūsu veikalos nopērkamie. Un savukārt tiem kas nepiekrīt minimālismam, bez tradicionāliem sīpoliem un gurķiem, galdā ar izkusušo sieru var celt olīvas un jebkādus citus dārzeņus, šķiņķi, ceptu gaļu un visu ko varat iedomāties notiesāt kopā ar sieru. Glauni ir klāt piedzert kiršu (ķiršu brendiju), zāļu tēju vai šveiciešu vīnu Fendantu.
Piedzīvojums būs šo ēdienu pasniegt no rakletes grila (kas nu jau ir nopērkams arī Latvijā), kas ir neliels galda grils ar speciālām siera kausēšanas lāpstiņām, grila virspusē var pasildīt kartupeļus un citus dārzeņus, bet lāpstiņās izkausēt sieru. Bet divatā, vai mazāk svarīgā pasākumā, var izlīdzēties ar parastu pannu, vienkārši uzreiz pēc siera izkausēšanas jāķeras pie ēšanas un pēdējie kartupeļi var jau būt ar sacietējušu sieru, bet nebūt mazāk garšīgi.
Bet tā šis ēdiens ir tik pat vienkāršs kā viss ģeniālais. Tiek novārīti kartupeļi un izkārtoti uz šķīvja. Sagriežam rakletes sieru kārtīgās šķēlēs un izkausējot to pārlej vārītiem kartupeļiem, nedaudz apber ar dillēm un voilā – Šveices Alpi tavās mājās. Viss pārējais jau ir papildus izvirtības, kuras ikdienā var mierīgi izlaist, jo tas sāls ir kartupeļu vienkāršībā un siera spēkā. Tas ir diezgan sāļš ar spēcīgu garšu un vēl spēcīgāku smaržu. Tā kā ģimenes locekļi bez tevis pie rakletes netiks, jo pārnācis mājās tu noteikti to sajutīsi. Bet lai tas jūs nenobaida – ēdiens ir lielisks.
Izskatās jau burvīgi. *siekalojas*
Tā kā viens no maniem pamatēdieniem ir siers, tad diezgan bieši es cepu sieru. Esmu gan vairāk iecienījis cept Talsu rituli, taču noteikti jāpamēģina arī minētais siers. Personīgi esmu iecienījis drusku savādāku recepti sakarā ar siera cepšanu. Uz panas sacepu ķiplokus ar šampinjoniem un tad pievienoju lielā daudzumā sarīvētu Talsu rituli. Tad cep kamēr siers jau sāk kārtīgi apcepties un no tā jau pazūd taukvielas. Pie tam es to visu gatavoju bez jebkādām taukvielām:)
SKY veikalā sākuši pārdot rakleti jau safasētu šķēlēs. Nerēķināju, bet izskatījās dārgi.
[…] funkcijām apveltīts virtuves kombains, vafeļu panna, tosters tāds un tosters šitāds. Rakletes panna un pastas mašīna. Sulu spiede, ūdens kanna un espresso vārāmais. Droši vien vēl daudz […]
Mēs arī ēdām, garšīgi! :)
Ne, ne, bez mazajiem marinētajiem sīpoliņiem un mazajiem marinētajiem gurķīšiem tas nav tas.
Ka es Jums saku :)
Pārāk daudz siers – pārāk daudz kalorijas