Dzīves riņķis
Brīvdienās klausoties stāstījumu par četriem mēnešiem Indijā, redzēju brīnišķīgas kalnu ainas, dzirdēju stāstījumu par vientuļu pārgājienu septiņu dienu garumā, klausījos attiecīgu mūziku un uzzināju par visu dzīvo karmu, Samsāras riņķi un meditāciju. Puisis kas to visu stāstīja nav fanātiķis un nav arī zinātņu doktors šajās lietās, bet stāstīja kā viņš to saprot un uztver. Bet tik un tā viss kas šeit ir greizi sarakstīts norakstiet uz manu nezināšanu un vērīgu neklausīšanos.
Tad nu tā. Samsāras riņķis jeb dzīves riņķis ir visu karmu apkopojums un nosaka kādā kārtībā visas dzīvās būtnes piedzims, nomirs un pārdzims, kuri par ko un kādā veidā. Šis riņķis tiek zīmēts uz visām sienām budistu svētajās vietās. Mana pirmā iepazīšanās ar pārdzimšanu bija skatoties filmu ar Bredu Pitu galvenā lomā „Septiņi gadi Tibetā,” kur rokot kaut kādu grāvi tibetieši lasīja ārā sliekas un apgalvoja ka tās varot būt viņu mātes nākamajā dzīvē. Šis riņķis ir tāds kā ceļvedis cilvēka attīstībā un galvenais mērķis ir sasniegt to pašu ko Buda, respektīvi, izkļūt no šī mūžīgā riņķa.
Riņķis sastāv no sešām pasaulēm – elles, garu pasaules, cilvēku pasaules, dzīvnieku pasaules, pusdievu pasaules un dievu pasaules. Un katrā no šīm pasaulēm dzīvo tiem piederošie. Riņķa vidū ir visām pasaulēm piemītošie trīs neveselīgie tikumi – muļķība, ko simbolizē cūka, mantkārība jeb alkatība, jo simbolizē gailis, un dusmas, kuras tiek attēlotas ar čūskas palīdzību. Un visa mērķis ir tikt vaļā no šiem trim netikumiem, pilnībā no attīrot prātu, kā tas izdevies Budam un vēl dažiem. Tajā brīdī tiks sasniegta pilnība, kura tiek simbolizēta kā pilns mēnesis ārpus riņķa, uz kuru norāda Budas statuja. Apkārt pasaulēm ir divpadsmit nozīmīgas pārdzimšanas stāvokļu.
Elles pasaulē dzīvo visi tie kas ir nodarīšu ko ļaunu, viņus visādi dēmoni un elles puikas nepārtraukti moka, visādi ar viņiem izdarās un būtībā dzīve tur ir vienas ciešanas un mocības. Un vienīgā vēlme tajā dzīvojošiem ir no turienes izkļūt.
Dzīvnieku pasaulē savukārt dzīvo visi dzīvnieki un tajā visas iespējas ir iekļūt tiem kas dzīvo pēc instinktiem. Viesiem ir iPhone, man arī vajag, gribu ēst – ēdu, gribu ilgāk pagulēt – paguļu ilgāk. Šeit nokļūs cilvēki kas nedomā un rīkojas pūļa vadīti.
Garu pasaulē dzīvot pretas, kas ir savā dzīvē darījuši kādu nelielu sliktumu un nav tik slikti lai dzīvotu ellē, bet ne arī tik labi bijuši lai dzīvotu kādā citā pasaulē. Šajā pasaulē esošie visu laiku izjūt kādu diskomfortu, piemēram, visu laiku izsalkums, vai slāpes, vai arī vienmēr nāk miegs un neviens neļauj pagulēt. Pretas dažreiz arī iekļūst cilvēku pasaulē un tur parādās kā spoki.
Cilvēku pasaulē dzīvo parastie cilvēki. Viņi dzīvo savu dzīvi, neko lielu labu nedara, bet arī nevisais daudz laba viņos nav. Šajā pasaulē valda egoisms, kaislības, iekāre, šaubas un lepnība. Šajā pasaulē dzīvo arī tādi kas meditē, dzīvo labu dzīvi un pretendē uz augstāku pasauli, bet arī tādi kas dzīvo vienā dzeršana, pārāk nododas savām kaislībām un nokļūs zemākās pasaulēs.
Pusdievu pasaulē tās pārstāvji saprot savas nepilnības un cīnās ar tām, viņi cenšas tās pārvarēt ar sevis izzināšanu, meditāciju un cenšas būt labāki, bet viņiem tā ir cīņa kas nekad nebeidzas. Pusdievi visu laiku cīnās ar dievu pasaules iemītniekiem un arī šī kara veiksmes dieviete nav viņu pusē.
Dievu pasaule, jeb pagaidu paradīze, ir jau vieta kur nokļūst īpaši svētīti un taisnas būtnes. Šī arī ir tā pasaule, kurā var pretendēt uz izkļūšanu laukā no dzīves riņķa, atbrīvojot savu prātu no visām nevēlamam lietām un sasniedzot nirvānu. Interesanta un interaktīva dzīvas riņķa lapa, kur arī ir paskaidrotas visas pasaules un divpadsmit pārdzimšanas stāvokļi.
Kalnos bieži vien ir sastopami krāsainu lupatiņu veidojumi, kuri glābj pasauli, jo tur ir sarakstīti laba vēlējumi un labi vārdi, kuri vējā plandot skrien apkārt pasaulei.
Bet kādi tad Tev pašam iespaidi?