Kāpēc sievietei ir labi skriet?
Skriet ir labi. To zina katrs, it sevišķi nedēļu pirms Rīgas maratona, kad visās populārās skriešanas vietās jāierīko luksafori un atgriežoties mājās no ballītes nejutīsies vientuļš, jo pat septiņos rītā jau būs kāds skrējējs. Skriet ir labi, gan veselības un nepieciešamo fizisko aktivitāšu dēļ, gan stresa noņemšanas un garastāvokļa uzlabošanas dēļ. Bet kāpēc tieši sievietei ir labi skriet?
Āda. Skriešana padara ādu veselīgāku. Skrienot tu liec savai sirdi pukstēt straujāk un asinīm riņķot ātrāk, tādējādi piegādājot ādai krietnu devu svaigu, ar skābekli bagātu asiņu. Visas skrējējas ir veselīgi sārtas. Un tas patiešām ir skriešanas nopelns. Vienīgi atceries – skrienot ir ļoti svarīgi daudz uzņemt šķidrumu. Un vēl – lai arī sievietes svīst daudz mazāk nekā vīrieši, to nevajadzētu uzskatīt kā priekšrocību.
Skriešanas laiks un vieta. Skriet var jebkurā diennakts laikā un tas nav jāsaskaņo ar sporta kluba vingrošanas nodarbību grafiku. Skriet Vakarā pēc darba tiekot vaļā no dienas laikā uzkrātā stresa, pa dienu pusdienas laikā, vai no rīta pirms došanos ikdienas gaitās. Sievietēm ieteicams ir skriet tieši no rīta. Pirmkārt jau drošības dēļ. Statistika rāda, ka sievietēm pārsvarā tiek uzbrukts vakaros. Otrkārt, no rītiem reti kas var iztraucēt skrējienu, ne vecāku sapulces, ne draudzenes, ne vīrieša pēkšņā ideja doties uz kino. Un treškārt, jauki iesākt dienu ar fizisku slodzi, dušu un sārtiem vaigiem. Skrējējiem nav vajadzīgs dārgs aprīkojums un pat ārzemju komandējumos, atpūtā ar ģimeni pie dabas nav jāizlaiž neviena skriešanas reize.
Socializēšanās. Neaprakstāmas sajūtas ir atrasties daudzu tūkstošu skrējēju pūlī. Visi tik apņēmīgi, pārliecināti un priecīgi. Un atsaucīgi. Skrējējiem vienmēr būs par ko parunāt un viņiem tas interesēs. Pie tam sievietei ir lielākas priekšrocības garajās distancēs. Vīrietis ar savu spēku var ļoti ātri veikt īsas distances, bet sieviete var viegli noskaņot sevi skriet vienmērīgi savā ātrumā un tas padara viņas par ļoti piemērotām pusmaratona un maratona distancēs. Sievietei būtu labi skriet ar kādu kopā, vīrieti, suni, vai citām sievietēm, jo tā būs daudz drošāk un lielāka motivācija neizlaist skrējienu.
Mēnešreizes. Skriešanai ar mēnešreizēm nav nekāda sakara. Sievietei var un vajag skriet mēnešreižu laikā. Grūtāk ar fiziskām aktivitātēm ir citā laikā, nedēļu pēc ovulācijas vai nedēļu pirms mēnešreizēm. Tajā laikā hormonu līmenis ir visaugstākais, kas liek elpot daudz biežāk fizisku slodžu laikā, tādejādi padarot tās daudz grūtākas. Skriešanas laikā organisms izstrādā tādu vielu kā endrofīnu. Tā rada laimes un labsajūtas efektu, kā arī atvieglo sāpes. Gadījumā, ja skrienot samazināt mēnešreizes, vai tās paliek pavisam gaišas un vieglas, tad iespējams ir problēmas ar pareizu minerālvielu uzņemšanu.
Grūtniecība un mazs bērns. Ja grūtniecība norit kā paredzēts, skriet tās laikā nav īpaši bīstami un to var daīt pat līdz trešajam trimestrim. Vienīgais, no kā jāuzmanās – ķermeņa pārkaršana. Interesanti gan, ka zīdaiņiem ne visai garšo piens, kas radies pēc skriešanas. Iemesls – tajā ir pienskābe, kas padara mātes pienu jūtami skābāku.
Veselība. Zinātnieki ir atklājuši, ka sievietei kura regulāri skrien samazinās par divām reizēm iespēja saslimt ar krūts un dzemdes vēzi, kā arī pa divām trešdaļām samazinās risks saslimt ar diabētu. Skriešana, kā jau jebkura regulāra fiziska aktivitāte, uzlabo asinsriti, stiprina sirdi un vairāk pasargā no dažādām asinsrites un sirds saslimšanām. Skriešana tiek uzskatīta par pašu labāko sirds un asinsvadu fitnesu. Lai arī pārāk daudz skrienot var iedzīvoties traumās, bet tik un tā ikdienas situācijās tās piemeklēs mazāk, jo skrienot kļūst veiklāks un koordinētāks. Un smēķēšana. Skrienot ir viegli saprast ko tā nodara plaušām un tāpēc atmest.
Veselīga ēšana. Skrienot ir kārtīgi jāēd. Vairākas stundas pirms skriešanas. Mēģinot zaudēt svaru mazāk ēdot un vairāk skrienot var panākt tieši pretēju efektu. Organismam iestāsies panika un tas par katru cenu centīsies atjaunot un pat palielināt tauku rezerves. Skrienot ātri vien konstatēsi, ka labāk ir ēst pārtiku kas dod enerģiju, jutīsi ka kārtīgas brokastis ir ļoti svarīgas, un pēc vakara skrējiena vairāk gribēsi kādu augli vai dārzeni un nevis cepešus. Skrienot un nemainot savus ēšanas paradumus mēneša laikā var zaudēt divus kilogramus.
Apģērbs. Skriešanai nav nepieciešams speciāls apģērbs, lai arī daudz patīkamāk ir skriet tieši skriešanai piemērotā apģērbā. Skriešanā pats galvenais ir vēlme skriet un labi apavi. Skriešanu uzskata par traumatisku fiziskās slodzes veidu mugurai, bet speciāli sievietei domāti apavi un speciāli skriešanai domāti apavi, šo visu samazina un novērš. Apaviem ir labi jāder, un ilgi skrienot jārēķinās ka kāja nedaudz piepamps, tāpēc apaviem vajadzētu būt par pus izmēru lielākiem nekā vajag.
Biežums, ilgums, ātrums. Vispārējai veselībai būs vajadzīgs skriet trīs reizes nedēļā vismaz trīsdesmit minūtes. Lēni skrienot trīsdesmit minūtēs var noskriet gandrīz piecus kilometrus. Zinātnieki ir izpētījuši, ka skrienot četrdesmit minūtes plaušās sākas pilnvērtīga gaisa apmaiņa un tās sāk attīrīties. Bet lai ar skriešanu panāktu vērā ņemamus svara zudumus un tos noturētu, ir jāskrien vismaz stunda un piecas reizes nedēļā. Skriet vajag tik ātri lai nebūtu pa grūtu. Lielisks veids kā to noskaidrot ir skrienot sarunāties. Ja to var bez piepūles darīt, tad ir pareizais skriešanas ātrums.
Garastāvoklis. Skriešana tiek uzskatīta par pašu efektīvāko veidu stresa samazināšanā. Ne tika tāpēc ka izdalās endrofīns un organisms paliek laimīgāks, skrienot var mierīgi apdomāt dienas notikumus, nomierinās prāts un tas atbrīvojas jaunām idejām, kā arī skrienot var iegūt tik vajadzīgo laiku pašam ar sevi. Skrienot kopā ar ģimenes locekļiem var uzzināt kā tiem klājas un pavadīt kopā vairāk laika.
Aizmirsi vienu, skriet ir kaitīgi ceļiem un mugurai. Bet nekas, tā kā man darbā ir divīzija, kas tirgo ceļu implantus un muguru skrūves, skrieniet vēl, bizness neaptrūksies ;)
Kāpēc tieši sievietei? Kāpēc ne tieši vīrietim? p.s. tikai izbrīnīts jautājums :)
Vīrieši zina kāpēc viņiem ir labi skriet. Kāpēc skriet?
visam piekrītu. tikai vajadzētu uzrakstīt arī – kā motivēt sievietei sevi skriet.:)
Skriet nav kaitīgi ne ceļiem, ne mugurai, ja vien ir labi, skriešanai paredzēti apavi. Tos gan parasti jau ražo ar izpratni, ka vajadzēs pusizmēru lielākus, tāpēc var droši skatīties pēc sava ierastā izmēra :)
Vispār – labs uzskaitījums, paldies! :) Bet motivācija gan jau katram būs individuāla… Man, piemēram, – skriet, lai ieraudzītu koku aleju rīta saules staros :) Tas ir skats to die for!
Esmu meitene, man pēc mēneša būs 18 gadu. Es skrienu katru dienu 4km, vienmēr vakarā, jo tad vairs nav karsts, ir daudz vieglāk. Pa vasaru dzīvoju laukos, tā ka skriet ir iespēja arī pa zemes ceļu, ne tikai asfaltu.
Skriet vispār ir fantastiski! Rodas jautājums – kur es biju agrāk?! Skrienu tikai kādas 2 nedēļas, bet netaisos pārstāt. Pat tagad, vienos naktī rodas vēlme vēlreiz iziet ārā un noskriet savu distancīti.
Domāju,ka jāsāk palielināt noskrietais attālums līdz manam nākamajam check point (smieklīgi, bet man ir tādi – tas tur koks vai tā tur mājas nosaukuma zīme utt.) – tie būs jau 2km klāt, tātad – 6km.
Novēlu visiem skrējējiem turpināt skriet un nezaudēt skriešanas prieku! Kā arī tiem, kuri domā par skriešanu, bet tālāk arī nav tikuši, – SKRIENIET un jūs to nenožēlosiet!
Papildus motivācija sievietēm? Pats skriešanas process sagādā baudu, bet, ja jau ar to vien nevar iekārdināt, tad – lūdzu! Vai tad nav jauki uzsmaidīt garāmgājējiem, kuri velta atzinīgus vārdus un pasmaida, vai arī mašīnās braucošajiem vīriešiem, kuri “uzpīpina”, vai arī, jāatzīst, citām sievietēm, kuras nav tik aktīvas un sēž savās mašīnās ar nogurušām sejām un, pavisam noteikti, apskauž jūs?
:)
Esmu nesen uzsākusi skriet, papildus vingrošanai, kas stiprina muskulatūru, un vēlos pateikt, ka man ļoti iepatikās Tava lapa. Īpaši informācija tiem, kas tikai sāk skriet. Daudz kas no lapā minētā motivē neapstāties.
meitenēm skriešanai ir vajadzīgs- gribēšana, labi apavi un labs sporta krūšturis, pārējais nāks pats no sevis.
Piekrītu Tīnai. Sievietēm ar lielām acīm noteikti ir vajadzīgs ļoti labs sporta krūšturis. Un nevis tāds, kas lēnīgām aktivitātēm paredzēts, bet tieši skriešanai, kas uz šo krūsturu kārbiņām atzīmēta kā viena no lielākajām slodzēm, līdz ar to arī šis apakšveļas gabaliņš vajadzīgs ar augstāko stingrības pakāpi. Lietojot nepiemērotu krūšturi, no lēkāšanas krūšu āda izstaipās un pašas varat iedomāties, kādas tam ar laiku ir sekas… Kā teica slavenā tenisiste Anna Kurņikova (kā reizi reklamējot sporta krūšturus), tad tikai bumbām ir jālēkā.
Apģērbs – noteikti vajag sporta krūšturi, lai netraumētu krūtis un nedabūtu strijas!
Botas, pēc manas pieredzes, vajag 1.5 izmērus lielākas.
Un kāpēc neviens nepiemin sasodītos kāju nagus???? Ja skrien, neaizmirsti tos apgriezt un novīlēt īsus – savādāk tie atdauzās, un tas beidzas ar neseksīgiem ziliem, nost ejošiem nagiem :(
Un vēl var pieminēt pie padomiem – vietas, kas mēdz norīvēties, pirms garākiem skrējieniem vērts iesmērēt ar vazelīnu.
Raksts labs, tikai vērojamas dažas neprecizitātes-
baigi sasmējos par skriešanas aprakstu MR laikā un hormonālā (domāti laikam estrogēni) fona analīzi, kurš esot īpaši augsts pirms MR. Nav noslēpums, ka tieši šis ir izslavētais PMS laiks, kad estrogēnu līmenis ir zems, kas izraisa sievietei sliktu garastāvokli un cita veida diskomfortus.
Nav arī dabā novērotas MR mazināšanās no skriešanas, bet tieši otrādi- tās paliek spēcīgākas, kā pie jebkuras fiziskas slodzes, bet beidzas ātrāk.
Pati neskrienu MR laikā, jo šķiet apgrūtinoši.
Izteikts liekais svars, ceļgalu un mugurkaula problēmas noteikti ir kontrindikācijas skriešanai.
Tātad, kas vajadzīgs sievietei skriešanai- motivācija, iepazīšanās ar teoriju, labi apavi, labs krūšturis, pulsometrs vai piemērots pulkstenis.
PS Šorīt satiku parciņā četras skrējējas un vienu skrējēju. :)